Czas eksploatacji akumulatora zależnie od temperatury

Jak wydłużyć czas eksploatacji akumulatorów ?

Bądź jako użytkownik mamy opcję wpływać na czas użytkowania akumulatorów i w pewien sposób go wydłużyć lub skrócić ?

Akumulator CSB HRL 1234W, bardzo często wybierany do zasilaczy RACK, posiada żywotność projektowaną 10-12 lat pracy buforowej w temperaturze 20 st. C. Mozna szacować zatem, że powinien wytrzymać 5-6 lat w temperaturze 28 st. C i tylko 2-3 lata w temperaturze 36 st. C. W modułach bateryjnych ze słabym chłodzeniem, niestety sprawdza się ten gorszy scenariusz. Dokładne parametry dostępne są w pliku PDF każdego modelu.

Powinno się tam zaznaczyć, że istotna jest temperatura akumulatora, która często jest wyższa niżby ciepło wnętrza, w którym znajdują się urządzenia zabezpieczane poprzez ten akumulator. 

Aby sprawdzenia faktycznych czynników pracy, trzeba zmierzyć temperaturę pokrywy akumulatora bezpośrednio po wyłączeniu i rozmontowaniu osłony urządzenia. Najwygodniej pomiaru takiegoż dokonać pirometrem, tak aby wynik osiągnąć sprawnie i wnikliwie - zmierzyć temperaturę osłony a nie temperaturę otoczenia.

Obniżenie temperatury - klimatyzacja

Zapewnienie optymalnej temperatury bardzo w większości wymaga klimatyzowania pomieszczenia a to związane jest z kosztami energii elektrycznej.

Nie w każdej sytuacji utrzymywanie optymalnej temperatury pracy jest możliwe do osiągnięcia. 

Natomiast jeśli zniżenie napięcia buforowego, pod działaniem którego zostaje na zawsze akumulator, nie jest prawdopodobne pozostaje planowa częstsza zamiana akumulatorów, ewentualnie używanie modeli o dłuższej żywotności projektowanej.

 .