Gdzie stosuje się kurtyny wykorzystujące promienniki elektryczne.

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego wchodząc do wielkopowierzchniowego sklepu, biurowca albo galerii handlowej zaraz po wejściu otrzymujemy nagły podmuch ciepłego a nieraz gorącego powietrza? Jak to się dzieje, że wystarczy jedynie postawić nogę za progiem zazwyczaj automatycznie rozsuwanych drzwi, żeby poczuć zupełnie inną temperaturę aniżeli ta panująca na dworze? W powyżej opisanych przypadkach zastosowanie mają najczęściej kurtyny powietrza, które działają właśnie jak kurtyna.

Kurtyna zakrywa coś przed kimś, albo zasłania coś od czegoś. Dokładnie tak samo jest w przypadku kurtyn powietrza, które zasłaniają ciepłe powietrze panujące wewnątrz obiektu przed zimnym panującym na zewnątrz. W ich działaniu wykorzystywane są promienniki elektryczne, wyposażone również w dmuchawy przyśpieszające krążenie ciepła. Promienniki elektryczne pełnią rolę strategiczną dla działania promienników, gdyż to one dostarczają ciepło.

Kurtyny powietrza mogą być pionowe bądź poziome. Ich działanie może być również odwrotne do opisanego powyżej. Latem kurtyna chronić będzie klimatyzowane wnętrze pomieszczenia przed dopływem do niego gorącego powietrza z zewnątrz. Chciałoby się rozpisać na temat zastosowania tego urządzenia, jednak jego główne przeznaczenie to właśnie najczęściej są wejścia do dużych obiektów, w których drzwi otwierają się praktycznie bez przerwy.

Każdy wielkopowierzchniowy sklep używa kurtyn powietrza wyposażonych w promienniki elektryczne do ogrzania swoich klientów na wejściu. Ale mimo wszystko główne działanie to izolacja różnych temperatur powietrza.